W Szkole Społecznej w Bytomiu kładziemy duży nacisk na nauczanie języków obcych. Nasi uczniowie już od przedszkola uczą się angielskiego, a od klasy IV - niemieckiego. Nasz program językowy w gimnazjum to aż 6 (sześć) godzin języka angielskiego i 3 (trzy) godziny niemieckiego. Dzięki temu uczniowie Społecznej nie tylko fantastycznie zdają sprawdzian szóstoklasisty (do roku 2015/2016) i egzamin gimnazjalny, ale zyskują umiejętność posługiwania się językami obcymi, tak potrzebną w dzisiejszym świecie.
Warto dodać, że nasz program nauki angielskiego i niemieckiego to nie tylko dodatkowe godziny, ale także nauka w mędzyklasowych grupach językowych, 10-11 osobowych. Uczniowie biorą także udział w obozach językowych (ostatni na Malcie), w warsztatach językowych (Nauka Bez Granic), w zajęciach prowadzonych przez native speakerów, starsi uczniowie przeprowadzają lekcje dla młodszych. Nauczyciele języków obcych stale starają się podnosić swoje kompetencje, szlifować znajomość języka oraz udoskonalać warsztat metodyczny.
![]() |
Tak było na obozie językowym na Malcie... :) Gdzie nasi uczniowie pojadą w tym roku? Jeszcze nie zdradzimy! |
Kiedy nasz erasmusowy zespół myślał nad projektem, który będzie odpowiadał specyfice naszej szkoły, padło hasło eTwinning. W szkole mamy sporo godzin języka angielskiego, chodzimy na warsztaty, jeździmy na obozy, bierzemy nawet udział w postcrossingu (zerknijcie na blog!), dla nas to jednak ciągle za mało. Postanowiliśmy, że my - nauczyciele - chcemy podnieść swoje kwalifikacje, aby zaangażować uczniów w realizację projektów międzynarodowych. Takich, w których nasi uczniowie będą musieli używać języka angielskiego do komunikacji z partnerami z innego kraju. Chcemy także prowadzić lekcje innych przedmiotów (historii, języka polskiego) z wykorzystaniem języka angielskiego i anglojęzycznych stron internetowych oraz aplikacji mobilnych.
Od tego pomysłu zaczęło się tworzenie naszego wniosku i wejście na drogę biurokracji (tutaj oszczędzimy Wam opisów :)).
Wniosek o przyjęcie naszego projektu do programu Erasmus+ do akcji Mobilność kadry edukacji szkolnej złożyliśmy zimą i czekaliśmy długie miesiące na wyniki konkursu wniosków. W końcu otrzymaliśmy wiadomość takiej treści:
Informujemy, iż wyżej wymieniony wniosek został zatwierdzony do realizacji. Złożony wniosek uzyskał łącznie 89 punktów na 100 możliwych.
Z całej Polski do realizacji zatwierdzono 152 projekty na 695 złożonych. Tutaj pełna lista.
![]() |
Zachęcamy każdego nauczyciela do rejestracji w programie eTwinning! |
Po powrocie z kursu metodycznego w Yorku oraz językowego w Edynburgu zabraliśmy się do dalszej pracy - uczestniczyliśmy już w szkoleniach dotyczących eTwinningu, szkoleniach on-line z wykorzystania narzędzi TIK, przeprowadziliśmy spotkanie dla Rady Nauczycieli naszej szkoły. Pani Anna Śmiałek zaangażowała już uczniów SP w realizację międzynarodowego projektu eTwinning! Pani Karolina Jędrych na razie testuje to narzędzie w realizacji projektu ogólnopolskiego. Również nauczyciele innych przedmiotów wzięli udział w szkoleniach eTwinning :).
Więcej o naszych działaniach oraz o tym, co było na kursach językowych - już wkrótce!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz